Przyjaźnie dla autystów

Bardzo cieszy, że w końcu ktoś pomyślał o osobach z autyzmem i innego tego typu dysfunkcjami. Coraz więcej dzieci i młodzieży doświadcza problemów związanych z Zespołem Aspergera, kompulsywnością zachowań, lekkim stopniem autyzmu itp., co nie pozwala im w pełni funkcjonować w społeczeństwie. Często do dzieci niezwykle inteligentne, ale ich zachowania nie są zrozumiałe przez ludzi. Jeśli tej wady nie widać „gołym okiem” często są uważane za dzieci niewychowane albo bardzo nieśmiałe. Niewłaściwe słowo, nawet uprzejme, może je głęboko zranić, zamknąć w sobie albo wywołać serię agresywnych zachowań itd. Dlatego ważna jest edukacja w tym zakresie, nawet w placówkach kultury. I to nie tylko w związku z równymi szansami dla wszystkich. Ale dzieci ze spektrum autyzmu są często bardzo wrażliwe na wszelkie bodźce, a właściwa edukacja, pogłębianie wrażliwości, akceptacja i właściwe podejście – może im trochę pomóc.

Ostatnio szkolenia w zakresie przyjmowania osoby z autyzmem prowadzi fundacja Prodeste. Zaczęli szkolić muzealników. Dobry pomysł! Można przeczytać tutaj:

http://polskiautyzm.pl/bedzie-wiecej-miejsc-przyjaznych-osobom-z-autyzmem/

Oczywiście propagowanie wiedzy na temat autyzmu od lat prowadzi Fundacja Synapsis. Tu można dowiedzieć więcej o takich zaburzeniach, poszukać pomocy, pojechać na szkolenie, czy zaangażować się w różne akcje.

http://synapsis.org.pl/

Temat autyzmu zapewne jeszcze powróci. Jest trudny, specyficzny, ale do przejścia, także dla muzealników.

 

a tu coś do poczytania, pewnie znacie 😉
http://dobrewiadomosci.net.pl/9626-jak-autyzm-pomogl-messiemu-stac-sie-najlepszym-pilkarzem-na-swiecie/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s