O czym był pierwszy dzień szkolenia

Serena Cant, nasza urocza prelegentka, najpierw opowiedziała nam trochę o sobie. Urodziła się jako osoba słysząca, ale już w wieku trzech lat, w wyniku nieznanej choroby, zaczęła tracić słuch. W wieku lat dwunastu – utraciła go całkowicie. Mimo to chodziła do szkół i zdobyła wykształcenie uniwersyteckie – studiowała język staroangielski. Zawsze chciała odwiedzać muzea, a nawet tam pracować, ale ten świat był w jakimś stopniu dla niej zamknięty. Serena Cant opowiedziała kim są osoby niesłyszące, jak bardzo zróżnicowana jest to grupa, niezbędnym było sięgnięcie do statystyk. Wskazała na różne bariery jakie spotykają osoby niesłyszące w muzeach, czasem takie, które nie przyszłyby do głowy osobom słyszącym. Często myślimy bowiem, że jeśli jest osoba „migająca” w muzeum to problem dostępu dla osób niesłyszących jest załatwiony. Nic bardziej mylnego. Wiele osób niesłyszących nie zna języka migowego, lub posługuje się innym system, albo tylko czyta z ust. Grupy osób z uszkodzeniami słuchu powinny być przyjmowane w muzeach w ciszy, czyli najlepiej tuż po zamknięciu – każdy hałas, nieodpowiednie środowisko akustyczne, czy szum zakłócą odbiór – bowiem wbrew pozorom te osoby najczęściej słyszą różne dźwięki, a nie słyszą dobrze mowy. Złe światło na ekspozycji uniemożliwia widoczność osoby migającej bądź mówiącej (dla osób czytających z ruchu warg, a takich jest chyba najwięcej). Serena opowiedziała także jak można pomóc osobom niesłyszącym w prosty sposób – filmy z podpisami, pisemna informacja, opis, klarowne informacje np. dotyczące cen biletów. Używając nowych technologii: pętla indukcyjna, napisy na żywo itd. Jednak często barierą jest czynnik ludziki, czasem w muzeach popełniane są błędy w prostej komunikacji np. brak kontaktu wzrokowego rozmówcą (jak może wtedy odczytać ruch warg?), prosta życzliwość i cierpliwość. Ale nie zabrakło dobrych praktyk, które Serena przytaczała głównie z muzeów w Londynie. Wszystkie informacje oczywiście pojawią się w materiałach poszkoleniowych.

Serena Cant

Serena Cant

Kolejnymi gośćmi byli prof. Kazimiera Krakowiak oraz jej syn Łukasz – osoba niesłysząca. Pani profesor, która zawodowo zajmuje się językiem i pedagogiką specjalną – wprowadziła uczestników w tajemnice świata ludzi z uszkodzeniami słuchu. W bardzo przystępny i ciekawy sposób omówiła rodzaje języka migowego (naturalny, systemowy) oraz systemu fonogestów. Przytoczyła polskie statystki, ale także omówiła zasady natężenia słuchu, jak słyszymy, jak słyszą osoby z uszkodzeniami słuchu i jak bardzo jest to zróżnicowane. Podała też lektury dotyczące tych tematów – to wszystko zbierzemy po szkoleniu i opublikujemy z materiałami poszkoleniowymi.
Prelegentka duży nacisk położyła na edukację osób niesłyszących, bardzo potrzebną a wciąż nie zawsze dostępną.

Kazimiera Krakowiak i Łukasz Krakowiak

Kazimiera Krakowiak i Łukasz Krakowiak


Następnie wystąpił Łukasz Krakowiak i opowiedział o swoich zmaganiach z barierą komunikacyjną. Mówił dość niewyraźnie, trzeba była wytężać słuch i skupić się, jednak swoją wypowiedź poparł prezentacją z tekstem, który wypowiadał – dlatego wszyscy mogli zapoznać się z jego przekazem. Jak powiedziała potem jego mama – to był dla nas taki test cierpliwości i wyrozumiałości. Tego właśnie oczekują osoby niesłyszące, inaczej zamykają się w sobie i trudno im nawiązać jakiś kontakt. Niesłyszący potrzebuje więcej czasu aby zrozumieć przekaz, musi się dużo domyślać, ale często wie, że nie każdy potrafi być cierpliwy, a to szybko deprymuje.
Nawet wyuczone metody komunikacji nie zastąpią ludzkiej życzliwości, otwartości a przede wszystkim CHĘCI zrozumienia i kontaktu z osobą niesłyszącą.

Wykład prof. Krakowiak tłumaczyła na angielski p. Ewelina, następnie Sara Scanlon - lipspikerka tłumaczyła tekst p. Serenie (tyłem).

Wykład prof. Krakowiak tłumaczyła na angielski p. Ewelina, następnie Sara Scanlon – lipspikerka tłumaczyła tekst p. Serenie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s