Kolejna edycja warsztatów

Nowy tydzień przyniósł nowe warsztaty – tym razem dla osób z dysfunkcją słuchu. W dniach 28-29 października nastąpiła próba wdrożenia innowacyjnego programu edukacyjnego autorstwa Sereny Cant z Wielkiej Brytanii, programu dla osób niesłyszących i słabo słyszących. Warsztaty poprowadziła Edyta Lisek-Lubaś, edukator i zarazem surdopedagog (komunikacja w języku migowym SJM).

I warsztat: Kartografia wiedzy – opracowanie języka ekspozycji (Wystawa stała: „Z dziejów regionu nadsańskiego”)
To była niezwykła podróż do epoki brązu, poznanie uczestników z tarnobrzeską kulturą łużycką, a tym samym sposobność, by „otworzyć drzwi” do tajemniczych i niezrozumiałych pojęć. Poprzez warsztaty uczestnicy nie tylko uczyli się, bawili, rozwijali manualnie (np. wykonali repliki popielnic), ale także wspólnie tworzyli znaki języka migowego do nowych pojęć – tu z dziedziny archeologii. Dlatego na zakończenie warsztatu, jako podsumowanie, powstał multimedialny mini-słownik języka migowego do nowo poznanych terminów. W formie filmów może być zamieszczony na nowej platformie muzeum.

skany 009.1

skany 015.2

II warsztat: Zapis zdarzeń wizualnych – znaki (Wystawa stała: „Z dziejów regionu nadsańskiego”)
Czyli jak patrzeć żeby widzieć. Ujrzeć żeby zrozumieć – w tym wypadku artefakt, dzieło sztuki. Uczestnicy przechodzili więc przez celowo spowolnione etapy komunikacji i patrzenia, które miały ich ośmielić do innego, głębszego postrzeganych muzealnych obiektów, do wydobycia wielu znaczeń. Dzięki temu powstały nowe terminy opisujące artefakt, przybliżające go widzom niesłyszącym i nie tylko. Terminy te uczestnicy przełożyli na język migowy. „Zapis” plastyczny nowych pojęć uczestnicy wykonali tym razem w masie papierowej.

skany 064.3</a

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s