Pierwsze warsztaty za nami

W dniach 21-22 października w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli odbyły się pierwsze warsztaty na podstawie nowych, innowacyjnych programów edukacyjnych powstałych na potrzeby projektu „Muzea bez barier”. Na początek wdrażany był program edukacyjny przygotowany przez eksperta z Belgii Mirelle Defreyne skierowany do osób niepełnosprawnych intelektualnie. Warsztaty przeprowadziła Edyta Lisek-Lubaś, edukator z wieloletnim doświadczeniem, fantastycznie dostosowując program do warunków i profilu muzeum oraz potrzeb uczestników – gości z Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Podczas dwudniowych zajęć zrealizowano dwa tematy warsztatowe. Na razie krótki opis, garść refleksji zostawiamy na później 🙂

I warsztat: „Po drugiej stronie lustra … Lubomirskich”. Uczestnicy szukali „zagubionego” przedmiotu na wystawie na podstawie tzw. „portretu pamięciowego” przedmiotu. Pobudzające percepcję zajęcia skłoniły uczestników do aktywności – tworzenia wyobrażonych historii lustrzanych, przeniesionych następnie na działania plastyczne. Finałem warsztatu było samodzielne stworzenie animacji poklatkowej.

2.

3.

II warsztat: Z wizytą u Lasowiaków (Wystawa stała: „Z dziejów regionu nadsańskiego”)
Zajęcia bezpośrednio na wystawie pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że osoby identyfikują się z omawianym tematem. Oglądając stroje ludowe z regionu, naśladując „figury” ubrane w owe stroje, uczestnicy starali się wykonać „żywe obrazy”, próbując jednocześnie wyrazić uczucia dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej. Porównując dawne stroje z obecnymi w żywej dyskusji moderowanej przez edukatora, dochodzili do ciekawych wniosków. Następstwem zajęć było wykonanie wzorów ludowego haftu.

a

b

więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.719008864793507.1073741854.121161711244895&type=1

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s