Co było przed czyli jak powstało muzeum dostępne

Garść informacji co, jak, i dlaczego 😉
Dlaczego program Muzea bez Barier realizuje Muzeum Regionalne w Stalowej Woli?

Już wiele lat temu powstał zamysł równego dostępu do kultury. Zaczęło się małym „zwiastunem”, a mianowicie od stworzenia tzw. Galerii Jednego Obrazu w szpitalu w Stalowej Woli. Na oddziale laryngologii, w specjalnej gablocie na korytarzu prezentowany jest obraz ze zbiorów muzealnych, wymieniany co kilka miesięcy.
Natomiast w lutym 2007 roku wystartował projekt „Dostępne Muzeum. Zintegrowany program edukacyjny dla osób niepełnosprawnych”. Podczas dwóch edycji polsko-ukraińskiego pleneru powstała wyjątkowa Galeria przez Dotyk. Zorganizowano szkolenia dla muzealników w zakresie obsługi osób niepełnosprawnych. Ponadto lekcje, warsztaty, spotkania…już nie mówiąc o likwidacji podstawowych barier architektonicznych.
Tutaj więcej informacji: http://muzeum.stalowawola.pl/pl/projekty/dostepne-muzeum-gosc-niepelnosprawny-w-muzeum, a także tu: http://muzeum.stalowawola.pl/_ext/niepelnosprawni/
Było to istotne doświadczenie dla muzealników oraz gości niepełnosprawnych. Realizacja projektu powoli dobiegła końca, ale pozostało wiele doświadczeń, nowych pomysłów, zauważone zostały nowe problemy i potrzeby.
To nie koniec, bo w 2011 roku powstała pierwsza w Polsce wystawa sensoryczna „Poczuj sztukę” przygotowaną z myślą o pełnej integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, gdzie eksponaty jednocześnie uczą i bawią, ćwiczą pamięć i koncentrację.

Program Muzea bez Barier to kolejny krok w przybliżaniu osobom z dysfunkcjami ośrodków kultury, to krok dalej w tworzeniu innowacyjnych programów edukacyjnych oraz szkolenia muzealników w Polsce jak i na Ukrainie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s